Dneska jsme tu s tipem na akci, kterou ocení každý milovník lodí. Tedy každý milovník lodí, který se nebojí akcí s větším počtem lidí 🙂 Vždy 1. května se v Drážďanech zahajuje lodní sezóna a je to podívaná věru impozantní! Na slavnostní plavbu z Drážďan vyráží devět historických kolesových parníků a dvě salónní lodě. Na palubách hraje živá hudba – swing, jazz. Parníky troubí na pozdrav přihlížejícím, kteří doprovázejí flotilu ze břehů pozdravy a vítají tak začátek lodní sezóny. Je to zážitek, ať už dorazíš s vlastní lodí, zarezervuješ si místo na jednom z historických parníků, nebo prostě dění sleduješ jen tak z břehu.

Trasa plavby a kolesové parníky

V 10 hodin dopoledne vyplouvá flotila historických lodí přímo z centra města – z kotviště Terrassenufer. Podél tří labských zámků a mostu Loschwitz (známého také jako „Modrý zázrak“) doplují parníky až k zámku Pillnitz. Ten sloužil jako rezidenční sídlo saských kurfiřtů a králů a nejen jeho zahrady jsou jedinečnou podívanou. Zde se flotila obrací a vrací se zpět do centra Drážďan. Plavba trvá cca 3,5 hodiny.

Kolesové parníky pohání parní motory a jedná se o historické unikáty – některé jsou starší více než 125 let. Například parník jménem Pillnitz byl postaven v roce 1886 a dostal své jméno podle již zmiňovaného sídla saských kurfiřtů. I ostatní parníky nesou jména saských měst ležících na Labi – např. Dresden, Leipzig, Meissen, Pirna… a všechny jsou součástí tzv. Bílé flotily (webové stránky v němčině).

A když už jsme u těch jmen. Co vlastně znamená název Flottenparade? Moje němčina není z těch nejlepších, ale předpokládám, že by se to dalo přeložit jako „přehlídka flotily“. U nás doma se pro tuto akci ale vžil název Den parníků, kamarádi zase používají Slavnost parníků. Ať už si ji pro sebe pojmenuješ jakkoliv, věříme, že si ji skvěle užiješ.

Jak se akce zúčastnit

Drážďany jsou z Čech poměrně snadno dosažitelné, ať už vlakem, autem, nebo v případě Ústečáků a Děčíňáků také lodí. Některé české cestovky dokonce prodávají na tento den jednodenní zájezdy do Drážďan i s plavbou na historickém parníku – zde odkaz na jeden zájezd (ale nemáme osobní zkušenosti).

My se obvykle účastníme otevírání lodní sezóny na nafukovacím člunu s motorem – plavidla totiž mohou doprovázet po cestě parníky a být součástí průvodu. Ale i bez lodi je to pěkná podívaná, můžeš si udělat výlet podél řeky, využít místní přívozy, a díky tomu střídat břehy, dívat se z náplavek, posedět na trávě, dát si něco ve stáncích, o které není na březích nouze.

Lodní sezóna – příště třeba na vlastní lodi

Chystáš se na Flottenparade? Už jsi na ní někdy byl? Nebo otevíráš lodní sezónu zcela po svém? Poděl se s námi o své zážitky do komentářů. A pokud chceš příště vyrazit do Drážďan na lodi a ještě nemáš průkaz vůdce malého plavidla, neváhej se přihlásit do kurzů Loďoškoly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *