Přeskočit na obsah
Domů » Tipy, triky, rady a články přímo od kapitána. » Jak lodí na Slapy

Jak lodí na Slapy

  Chystáš se na Slapy nebo na Orlík lodí? Víš, že mezi Štěchovicemi a Slapy ani mezi Kamýkem a Orlíkem není plavební komora? Ale přesto pro menší lodě nejsou hráze těchto přehrad nepřekonatelné! Sami jsme to v loňském roce s naším Seagullem vyzkoušeli 🙂 V tomto článku se věnujeme přehradě Slapy. Orlík probereme příště 🙂

  Na Slapy traktorem

  Mezi Štěchovickou přehradou (mimochodem krásná přehrada) a Slapy zajišťuje přepravu lodí vlek tažený traktorem.

  Jak to probíhá? Tak ze všeho nejdřív se musíš objednat (více níže v praktických informacích). Dále je podstatné být včas na místě 🙂 a pak už začíná samotná přeprava. Traktor s vlekem zacouvá do vody tak, že vlek téměř zmizí pod vodou a ty na něj s lodí pomalu najedeš a vyvážeš se dle instrukcí obsluhy vleku. Poté traktor trochu popojede a obsluha zkontroluje, zda loď dobře sedí na popruzích. Ne každý najede správně na poprvé, tak se tím netrap 🙂 Je třeba být přesně tak, jak si přeje obsluha, mají s tím zkušenosti a jde o stabilitu v průběhu přepravy. Následně traktor vyjíždí z vody ven a pokračuje do kopce na přehradu (nebo dolů z kopce – logicky dle toho, zda jedeš na Slapy nebo ze Slap).

  Počítej s tím, že při přejezdu nemůžeš zůstat v lodi ani nasednout do traktoru, takže to budeš muset vzít pěkně po svých. A pozor žádné zastávky na pivo v restauraci, okolo které cesta vede. Obsluha totiž na tebe čeká u místa, kde se loď opět dává na vodu. Ještě na souši vylezeš na vlek a do lodi. Traktor zajede do vody, odvážeš se a …  hurá, jsi na Slapech (nebo Štěchovicích).

  Mrkni na zrychlené video, jak se loď spouští z vleku na vodu.

  Praktické informace (platné pro rok 2024)

  • Kdy přeprava probíhá: 1. 5. až 30. 9. 2024 – v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli od 8:00 do 18:00 hodin.
  • Rezervace přepravy: pomocí rezervačního formuláře na adrese http://rezervace.pvl.cz/  Přepravu je možné objednat nejpozději 11 hodin před termínem přepravy (rezervace), avšak nejdříve 10 dní předem. Pozor, termíny se rychle plní!
  • Velikost přepravovaného plavidla: do šířky 2,60 m, délky 8,50 m a do výtlaku 3,5 t.

  Kompletní informace o přepravě najdeš na webu Povodí Vltavy.

  Vše výše uvedené platí pro přepravu zprostředkovanou právě Povodním Vltavy. Tato přeprava je zdarma. Je však možné využít i služeb soukromníků. Za ty si ale zaplatíš a u některých dokonce nemalý peníz.

  Přidáváme také mapu pro lepší představu, kde se naloďuje/vyloďuje a jak je to pěšky daleko. Na mapě je trasa při převozu ze Štěchovic (start) na Slapy (cíl) – tímto směrem je to víc do kopce. V opačném směru půjdeš rychleji, protože jdeš skoro celou dobu z kopce. Ale myslíme si, že mapy.cz počítají s nějakým lenochodem, chodíme to rozhodně rychleji 🙂

  Lodí na Slapy / ze Slap

  Vyraz lodí na Slapy i ty

  Už jsi lodí na Slapech byl/a? Napiš nám, jak se ti jelo nebo služeb jakého dopravce jsi využil/a. A pokud ještě lodě řídit neumíš nebo se potřebuješ trochu procvičit, vyraz do našich kurzů 🙂

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *