Přeskočit na obsah
Domů » Tipy, triky, rady a články přímo od kapitána. » Jak uspět u teoretické zkoušky vůdce malého plavidla (VMP)?

Jak uspět u teoretické zkoušky vůdce malého plavidla (VMP)?

  Abys získal průkaz vůdce malého plavidla („papíry na loď“), je třeba nejen uspět u ověření praktických dovedností (například u nás v Loďoškole), ale následně také obstát u teoretické písemné zkoušky. Ta se skládá na Státní plavební správě (SPS).

  Zkoušku skládáš na počítači na pobočce SPS v Děčíně, Praze nebo v Přerově a je formou testu s uzavřenými otázkami. Vybíráš ze tří možností odpovědí (a, b, c) a vždy jen jedna je správná. Počet otázek záleží na tom, o jakou kategorii vůdce malého plavidla usiluješ (více o druzích průkazu VMP v našem článku).

  Základní část testu – důležitá pro všechny

  Obsahuje celkem 35 otázek a po jejím splnění můžeš být držitelem průkazu v kategorii M a M20. Abys uspěl, musíš mít alespoň 30 správných odpovědí. A jaké otázky můžeš v testu očekávat? Jsou ze tří základních předmětů:

  • plavební provoz
  • základy techniky
  • základy první pomoci

  Na test máš 30 minut. Všechny otázky, které by tě v testu mohly čekat, najdeš na stránkách SPS.

  Oblast C – důležitá pro mořeplavce

  Pokud ses rozhodl plavit i po mořích, budeš k základní části testu skládat i zkoušku pro oblast C – příbřežní plavba na moři. Jedná se o dalších 28 otázek z předmětů:

  • mezinárodní právo a předpisy
  • navigace a značení mořských vodních cest
  • základy meteorologie
  • bezpečnost a záchrana života na moři

  Na test máš 25 minut a uspěješ, pokud máš minimálně 24 správných odpovědí. Souhrn všech otázek k oblasti C na tebe čeká tady.

  Kategorie S – důležitá pro milovníky větru v plachtách

  Pokud skládáš zkoušku i pro plachty (kategorie S a S20), počítej pak s dalšími 14 otázkami, z nichž musíš mít minimálně 11 správně. Pro kategorii S však potřebuješ také potvrzení praktických dovednost (naše Loďoškola prozatím neplachtí, tak pro to se musíš obrátit někam jinam 🙂 Otázky najdeš zde.

  Jak u zkoušky uspět?

  Chceš uspět u teoretické zkoušky? Naše rada je, nebuď střelec a na zkoušku se dobře připrav. Nemyslíme si, že nutně potřebuješ navštěvovat přípravné teoretické kurzy, ale projdi si všechny otázky (odkazy na ně jsme již zmínili výše) a dělej si zkušební testy pořád dokola a tak dlouho, dokud v nich nezačneš být úspěšný. Testy si můžeš zkoušet nanečisto na webu SPS. Jen si vyber danou kategorii, chvíli počkej (test se načítá pomalu) a pak už s chutí do toho.

  Teoretická zkouška VMP - ukázka testu
  Ukázka testu – zdroj webové stránky SPS

  Pokud by ses chtěl dozvědět víc, můžeš si k danému tématu zakoupit i učebnici nebo jít na kurz přípravy k teoretické zkoušce. V Loďoškole zatím teorii neproškolujeme. Měl bys zájem? Napiš nám do komentářů, třeba se do toho vrhneme 🙂

  A co když vyletíš?

  Možná se ti honí hlavou, co se stane, když u teoretické zkoušky VMP neuspěješ napoprvé. Nemusíš se bát, máš možnost opravného termínu. Ale pozor, musíš jej zvládnout do 4 měsíců od podání žádosti, pokud tento čas promeškáš, musíš podat žádost novou. My ti ale věříme! Když přípravě věnuješ trochu času, náhradní termín nebude třeba 🙂

  Držíme ti palce

  Tak držíme palce všem, kteří se ke zkouškám právě chystáte! A po zkoušce se podělte o své dojmy, třeba k tomuto článku do komentářů 🙂

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *