Seznamte se

Na tomto krasavci tě provedeme ověřením praktických dovedností. Jedná se o kajutovou loď holandské výroby Onedin 650. Postavili ji v roce 1979 z kvalitního sklolaminátu a dostala jméno Seagull, v překladu mořský racek. A i když se s ní obvykle plavíme po řekách, je na nich stejně ladná jako racci nad mořem.

Seagull je poháněný závěsným motorem o síle 50 koní. Závěsné motory patří v současné době k nejpoužívanějšímu typu motorů u malých plavidel, pravděpodobně se s nimi setkáš. Dokormidlování je trošku obtížnější než u vestavěných motorů se samostatným kormidlem, ale o to spíš nám přijde dobré, že si jej můžeš při ověřování praktických dovedností osahat.

Loď splňuje parametry pro ověřování praktických dovedností (Jak ověření probíhá, se dočteš v tomto článku). Dovolíme si tvrdit, že je takový ideál nejen pro zkoušku, ale pro příjemné lodní vyžití 🙂 Motor o síle padesáti koní je dost silný na to, aby zvládl protiproud Labe (například s třiceti koni by ses z Drážďan do Čech nedostal). Loď je dostatečně velká, aby se v ní vyspali velmi pohodlně dva lidé či stále ještě pohodlně tři lidé nebo dva dospělí a dvě děti. Nabízí komfort v podobě toalety, ledničky, tekoucí vody v umyvadle a topení. Zároveň je ale dostatečně malá, aby ji vzal lodní výtah na Orlíku nebo traktor na Slapy a dá se dobře převážet na vozíku. Zadní část lodi je chráněna sklápěcí stříškou (tzv. bimini) s bočnicemi, takže není třeba se bát nečasu. My díky bimini a topení vyrážíme s lodí celoročně, tedy i na podzim a v zimě.

Technické parametry lodi

Délka: 7 m

Šírka: 2,2 m

Ponor: 0,4 m

Váha: 1 018 kg

Technické parametry motoru

Značka: Tohatsu TLDI (splňuje nejvyšší ekologické normy)

Typ: závěsný dvoutaktní motor (volitelný trim = úhlové a výškové nastavení motoru pro optimální výkon)

Výkon: 36,8 kW/ 50 HP (koní)

Tak, teď snad víš o Seagullovi vše potřebné. V opačném případě neváhej a ptej se v komentářích a nezapomeň nám také napsat, jak se ti Seagull líbí. A my se těšíme, že se na něm společně potkáme – třeba na praktických lodních kurzech naší Loďoškoly.