Přeskočit na obsah
Domů » Tipy, triky, rady a články přímo od kapitána. » Ověření praktických dovedností pro VMP – v Loďoškole je to zábava

Ověření praktických dovedností pro VMP – v Loďoškole je to zábava

Při ověřování praktických dovedností se držíme osnovy, kterou připravila Státní plavební správa. Pojďme se na ni podívat:

Osnova ověření praktických dovedností při vedení malého plavidla – kategorie M

Příprava na plavbu s přihlédnutím k činnostem zajišťujícím její bezpečnost

 • kontrola pohonných a kormidelních zařízení,
 • postup činností před vyplutím, při ukončení plavby.

Manévrování s plavidlem

 • vedení plavidla s ohledem na vliv proudění vody, vítr, hloubku vody pod kýlem,
 • odvázání plavidla a odplutí od stanoviště, připlutí na stanoviště a vyvázání plavidla, zakotvení, odplutí z kotviště, plutí vpřed a vzad, obrat po proudu, obrat proti proudu,
 • proplavení plavební komorou – vplutí, vyvázání, vyplutí,
 • manévrování při vplutí do přístavu a vyplutí, manévry při potkávání, míjení a předjíždění plavidel,
 • vydávání pokynů a povelů.

Mimořádné situace

 • činnost v případě nehody, kolize s jiným plavidlem,
 • činnost při nasednutí plavidla,
 • použití záchranných prostředků.

Informace o dalších kategoriích najdeš na stránkách Státní plavební správy.

A jak konkrétně to vypadá u nás?

Sejdeme se v Campu pod mostem ve Skochovicích, ty jsou kousek od Vraného nad Vltavou, které je zase kousek od Prahy. A pak záleží na tom, jaký si vybereš kurz. V kurzu pro pokročilé to bude hlavně o tobě, přijdeš k lodi, dostaneš ji do ruky a jedeš, u toho nám povíš co, jak, proč 🙂 Budeme se držet osnovy od SPS. No a hlavně nám předvedeš, jak to s lodí umíš. Čeká tě samozřejmě také proplavení plavební komorou, a to konkrétně ve Vraném nad Vltavou.

V kurzu pro začátečníky nejprve vše vysvětlíme, projdeme si jednotlivé body osnovy po praktické stránce, následně bude čas si jednotlivé úkony vyzkoušet. Na závěr pak vše zvládneš samostatně.

Výcvik a ověření probíhají na lodi jménem Seagull – více se o ní dozvíš v tomto článku.

Jakmile obstojíš v praktických dovednostech, dostaneš od nás lejstro, které přiložíš k přihlášce ke zkoušce VMP.

Ať už si vybereš jakýkoliv kurz, věř, že to bude příjemný čas u vody. Bude se ti věnovat Martin, je to zkušený kapitán a kliďas, se kterým se rozhodně nebudeš nudit. Navíc se s tebou rád podělí o dobré námořnické rady. Loďoškolu máme pro radost, a tak i naše kurzy děláme s radostí a na pohodu. Těšíme se na tebe. A pokud máš další dotazy, neváhej nám napsat do komentáře.

Kapitánem na zkoušku
Kapitán Martin

4 komentáře na “Ověření praktických dovedností pro VMP – v Loďoškole je to zábava”

 1. Ahoj Kolik stojí získání dokladu praktických zkoušek pro kategorii M nutnou pro celkové složení zkoušek včetně praxe na lodi? ( pokud je to potřeba, púíšete o Seagul) Děkuji moc.
  Jan

  1. Milý Jane, omlouváme se za pozdní odpověď, komentář se nám zatoulal mezi spamy. Lodní kurz pro začátečníky, který obsahuje i ověření praktických dovedností (potřebné k tomu, aby se člověk mohl přihlásit na teoretickou zkoušku na Státní plavební správě), v letošním roce (2024) vychází na 2900 Kč. Klidně se nám ozvěte na e-mail info@lodoskola.cz nebo zavolejte na 737 428 701, kde s Vámi Kačka vše probere a vysvětlí. Ahoooj a díky za dotaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *