V minulém článku jsme probrali, jak lodí na Slapy. Dneska se podíváme na to, jak se dostat na přehradu Orlík. Pokud to vezmeš poproudně, tak na Orlík popluješ z vodní nádrže Kořensko. Mezi těmito dvěma přehradami použiješ plavební komoru – tedy nic neobvyklého. Pokud ale popluješ dále a budeš se chtít dostat na Kamýk a třeba pak i dále na Slapy, zkrátka směrem ku Praze, tak to už musíš překonat výšku orlické přehrady. V koruně hráz dosahuje 91 metrů, takže pořádná výška 🙂 Jak tedy lodí na Orlík nebo z Orlíku?

Na Orlík výtahem

Přepravu lodí přes tuto vysokou hráz zajišťuje lodní výtah. Právě proběhla jeho renovace a vylepšení, takže zvládne přepravit větší lodě než dříve (loď do šířky 3,00 m, délky 10,00 m, ponoru 1,2 m a do výtlaku 6,0 t).

Jak to probíhá? Nejprve se musíš objednat (podrobnosti níže) a dorazit na místo přepravy včas :-). Obsluha tě vyzve, abys najel mezi vodící tyče a řekne ti, jak daleko zastavit a jak se vyvázat. Někdy je třeba to „doštelovat“ anebo najet ještě jednou, aby loď dobře seděla. Při přepravě musíš opustit loď – pojedeš spolu s obsluhou v části určeně pro přepravu lidí.

My pluli ještě na starém výtahu, přikládáme pro představu video lodi, kterou přepravoval výtah před námi (video 3x zrychleno). Ve videu je první část přepravy, pak ale čeká ještě pořádný sešup dolů na druhé straně – mrkni na fotku níže. Je to pořádná výška a je to zážitek 🙂 Pak už se nalodíš, odvážeš, odjedeš 🙂 dbáš pokynů obsluhy.

Lodí na Orlík

Praktické informace (platné pro rok 2022):

  • Kdy přeprava probíhá: v období 6. 5. až 31. 5. 2022 v provozu vždy v pondělí, ve čtvrtek, v pátek, v sobotu a v neděli, a to od 8:00 do 11:00 hodin a od 12:00 do 17:00 hodin. V období od 1. 6. do 30. 9. 2022 v provozu vždy v pondělí, ve středu, ve čtvrtek, v pátek, v sobotu a v neděli, a to od 8:00 do 11:00 hodin a od 12:00 do 18:00 hodin.

POZOR: Přeprava plavidel lodním výtahem na vodním díle Orlík bude přerušena při podkročení limitní minimální provozní hladiny tohoto zařízení 342,50 m n. m. Přerušení provozu lodního výtahu se předpokládá cca v polovině měsíce srpna (a to kvůli stavbě „VD Orlík – zabezpečení VD před účinky velkých vod“)

  • Rezervace přepravy: pomocí rezervačního formuláře na adrese http://rezervace.pvl.cz/. Přepravu objednej nejpozději do 7 hodiny ranní příslušného dne termínu přepravy, avšak nejdříve 7 dní předem. A pozor, o termíny je velký zájem.
  • Velikost přepravovaného plavidla: do šířky 3,00 m, délky 10,00 m, ponoru 1,2 m a do výtlaku 6,0 t.

Kompletní informace o přepravě najdeš na webu Povodí Vltavy.

Přidáváme mapku s naznačením, kde lodní výtah přesně je.

Mapa lodní výtah Orlík

Vyraz lodí na Orlík i ty

Už jsi lodí na Orlíku byl/a? Napiš nám, jak se ti jelo. A pokud ještě lodě řídit neumíš nebo se potřebuješ trochu procvičit, vyraz do našich kurzů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *