Přeskočit na obsah
Domů » Tipy, triky, rady a články přímo od kapitána. » Jak lodí na Orlík

Jak lodí na Orlík

  V minulém článku jsme probrali, jak lodí na Slapy. Dneska se podíváme na to, jak se dostat na přehradu Orlík. Pokud to vezmeš poproudně, tak na Orlík popluješ z vodní nádrže Kořensko. Mezi těmito dvěma přehradami použiješ plavební komoru – tedy nic neobvyklého. Pokud ale popluješ dále a budeš se chtít dostat na Kamýk a třeba pak i dále na Slapy, zkrátka směrem ku Praze, tak to už musíš překonat výšku orlické přehrady. V koruně hráz dosahuje 91 metrů, takže pořádná výška 🙂 Jak tedy lodí na Orlík nebo z Orlíku?

  Na Orlík výtahem

  Přepravu lodí přes tuto vysokou hráz zajišťuje lodní výtah. V nedávné době proběhla jeho renovace a vylepšení, takže zvládne přepravit větší lodě než dříve (přesné parametry najdeš dále v článku).

  Jak to probíhá? Nejprve se musíš objednat (podrobnosti níže) a dorazit na místo přepravy včas :-). Obsluha tě vyzve, abys najel do dřevěného rámu výtahu a řekne ti, jak daleko zastavit a jak se vyvázat. Někdy je třeba to „doštelovat“ anebo najet ještě jednou, aby loď dobře seděla. Při přepravě musíš opustit loď – pojedeš spolu s obsluhou v části určeně pro přepravu lidí.

  My pluli ještě na starém výtahu, přikládáme pro představu video lodi, kterou přepravoval výtah před námi (video 3x zrychleno). Ve videu je první část přepravy, pak ale čeká ještě pořádný sešup dolů na druhé straně – mrkni na fotku níže. Je to pořádná výška a je to zážitek 🙂 Pak už se nalodíš, odvážeš, odjedeš 🙂 dbáš pokynů obsluhy.

  Lodí na Orlík

  Praktické informace (platné pro rok 2024):

  • Kdy přeprava probíhá: v období 1. 5. až 30. 9. 2024 v provozu vždy v pondělí, ve středu, ve čtvrtek, v pátek, v sobotu a v neděli, a to od 8:00 do 11:00 hodin a od 12:00 do 18:00 hodin.
  • Rezervace přepravy: pomocí rezervačního formuláře na adrese http://rezervace.pvl.cz/  Přepravu je možné objednat nejpozději 11 hodin před termínem přepravy (rezervace), avšak nejdříve 10 dní předem. Pozor, termíny se rychle plní!
  • Velikost přepravovaného plavidla: do šířky 3,00 m, délky 10,00 m, ponoru 1,3 – 1,4 m (záleží na vodním stavu na přehradě Kamýk) a do výtlaku 6,6 t (6 tun plavidlo, 0,6 tuny posádka).

  Kompletní informace o přepravě najdeš na webu Povodí Vltavy.

  Přidáváme mapku s naznačením, kde lodní výtah přesně je.

  Mapa lodní výtah Orlík

  Vyraz lodí na Orlík i ty

  Už jsi lodí na Orlíku byl/a? Napiš nám, jak se ti jelo. A pokud ještě lodě řídit neumíš nebo se potřebuješ trochu procvičit, vyraz do našich kurzů.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *